1. Forum

ISO 9001-2015 SÜRECİ (Akademik Birimler)  

mfkanoglu
Gönderiler: 1
18/07/2019 11:19 am  

Merhaba

Kalite Güvence Sistemi bağlamında ISO süreçlerini takip eden üniversiteler buradan paylaşım yaparsa sevinirim.

1. Akademik birimlerde de bu süreçleri takip eden üniversiteler var mı? Akademik birimlerin yıllık ve aylık proses/ faaliyet planlarında daha ziyade nelere odaklanıyorsunuz? Konu başlıklarını buradan paylaşım yaparsanız sevinirim.

Örneğin

Stratejik planda var olan hedef odaklı bir takip mi? Yoksa eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, toplumsal fayda odaklı bir süreç takibi mi yapıyorsunuz? Yoksa proses merkezli yapılan faaliyetleri (satın alma-evrak hizmetleri-eğitim-temizlik vb.) mi?

Teşekkürler...

Alıntı
MuratRecber
19/07/2019 10:21 am  

Merhabalar,

Geçtiğimiz yıl ISO 9001:2015 sürecinin ilk aşamasını tamamlayarak belgemizi teslim aldık. Süreç İdari ve Akademik birimler ikiye ayrıldı. Akademik birimler bağımsız hareket edebilmesi için her birim kendi Kalite El Kitabi ve Proseslerini oluşturdu. Aslında her Akademik birim bağımsız olarak belge alacakmış gibi bir çalışma yürütüldü. 

Proses merkezli bir yapı oluşturuldu. Fakat şuan ki duruma bakıldığında Eğitim-Öğretim, Araştırma-Geliştirme, Yönetimsel ve Toplumsal fayda başlıkları altında toplanarak bir yapı oluşturmanın daha iyi olacağını düşünüyorum. Yine her akademik birimin kendi içerisinde bu başlıklar altında bağımsız olması faydalı olacaktır. Üniversitemiz yeni bir stratejik plan hazırlık aşamasında, bu sebeple stratejik plan hedeflerini de bu yönde tasarlayıp ISO süreçleri ile ilişkilendirmek takip açısından çok daha rahat olacaktır. 

Örnek çalışmalar ve bütün dokümanlar için: http://kalite.hitit.edu.tr/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

CevapAlıntı
recepbasak
30/09/2019 12:52 pm  

Merhaba,

Daha önce örneği olmayan bir süreç modelini geliştirdik. Bu modelle TSE denetiminden geçtik. Doğal olarak eksik hususlar oldu. Stratejik amaçlarımız doğrultusunda süreçlerimizi oluşturduk.

Detaylar için www.kalite.yildiz.edu.tr sitemizi inceleyebilirsiniz. Özellikle Kalite El Kitabımız yardımcı olacaktır. Tüm dokümanlarımız da kullanıma açıktır. 

Saygılarımla

CevapAlıntı

Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol